gabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levně
gabionové ploty / opěrné zdi / zpevnění svahu / obklady

Technologický postup - realizace gabionů


1. Nejdříve je potřeba udělat zaměření pozemku.
Záleží, jestli chcete realizovat gabionovou opěrnou zeď nebo gabionový plot. Většinou nám k zaměření postačí pásmo, a nivelák, s kterým zaměříme rozdílné výšky na zahradě.

2. Jestli už máme všechny rozměry pozemku, tak vypracujeme výkres, podle kterého budeme provádět realizaci.

3. Vypočítáme množství potřebného materiálu, to znamená, že podle projektu spočítáme, kolik a jaký materiál bude potřeba.

4. Provedeme výkopové práce, přípravu základové spáry pro gabiony.
Musíme počítat s tím že gabiony musejí být položené na nějakém základu, což je obvykle 20 cm štěrkového polštáře z frakce kamene 0-32. Gabionový koš musí být zapuštěný pod 0 cca 10% z celkové výšky. Třeba když budeme realizovat 2 m vysokou gabionovou zeď tak je potřeba počítat s tím že základy musíme vyhloubit 40cm. Jelikož štěrkový polštář bude tvořit 20 cm a +20cm budou gabiony zapuštěné v zemi. 

5. Zhotovení základové spáry
Když už máme vyhloubenou základovou spáru, nasypeme do ní zhruba 10 cm štěrku frakce 0-32 a položíme trubky (viz.foto). Trubky nastavíme s nivelákem na požadovanou výšku +3cm výše. Zadní stranu trubek pustíme o 10% níže na jeden metr. Například základ gabionu bude 1 m, tak zadní trubky zapustíme o 10 cm níže než tu přední. Potom nasypeme mezi trubky štěrk (je doporučeno základovou spáru udělat na každou stranu širší o 20cm). Když máme nasypané potřebné množství štěrku, položíme prkno nebo stahovačku na trubky a přebytek štěrku stáhneme stahovačkou nebo prknem pryč. Když máme vše srovnané vybereme trubky ze základové spáry a zhutníme vibrační deskou. (vibrační desku doporučujeme alespoň 250 kg)
 

Jestli budete postupovat podle našeho technického postupu, oceníte hlavně kvalitu a vzhled gabionu.


6. Montáž gabionových košů
Dále pokračujeme montáží gabionových košů z gabionových sítí, které spojíme spojovacím materiálem, a to bud spirálami nebo sponami. Montáž provádíme přímo na základovou spáru, takže na místo určení.

7. Dále je potřeba namontovat bednění,
což jsou vlastně tvarovací trubky na gabiony, kterými vytvoříme tvar gabionu, což nám pomáhá, aby gabiony udrželi tvar při naplnění gabionu a nedeformovali se.

8. Do gabionu je nutné použít háčky,
které zajistí, že po naplnění gabionu a sundání tvarovacích trubek gabiony se nevyboulí.

9. Plnění gabionu kamenivem

Při naplnění gabionu kamenivem používáme většinou pásový bagr nebo smykem řízení nakladač. Kámen sypeme postupně zhruba po 20 cm které postupně srovnáme na pohledovou stranu.

10. Montáž druhé řady
Jestliže máme gabiony naplněny až do výšky, potom demontujeme tvarové trubky z gabionu a postupujeme stejně jako u první řady gabionu. Montáž gabionových košů-montáž tvarovacích trubek-montáž háčku-naplnění gabionu a ve finále přijde zavíkování gabionových košů.

11. Zásyp za gabiony
Zásyp za gabiony provádíme většinou pásovým rypadlem. Abychom mohli zasypat zadní stranu gabionu je doporučeno použít separační geotextílii 200g/m2 . Zásyp za gabionama provádíme postupně po 30-50 cm a zhutníme. Na zhutnění zásypu použijeme vibrační desku, vibrační pěch nebo vibrační válec. Většinou je použití stroje závislé na kvalitě a velkosti zásypového materiálu.
 


./_admin/files/upload/server/php/19/

Kontakt GABION-SÍTĚ

Gabion-sítě s.r.o.

+420 601 153 075
info@gabion-site.cz


Realizace provádíme po celé ČR.

FAKTURAČNÍ ÚDAJE a KANCELÁŘ:
Gabion-sítě s.r.o.
Kloboučnická 1735/26
140 00 Praha 4 Nusle
IČ: 03892450
DIČ: CZ03892450

Spisová značka: C267 469 vedená u Městského soudu v Praze.
© 2024 Gabion-sítě s.r.o. • článkyTvorba webových stránek - webSEO.cz