Přišel podzim a s ním i nevyhnutelné zpomalení všech procesů v přírodě. To se týká i zahrady – růst stromů i trávy zpomaluje a listy pomalu zlátnou. Pohled na klidnou podzimní zahradu nás sice může lákat k nicnedělání, ale nesmíme zapomínat, že pokud nechceme mít na jaře práce až nad hlavu, čeká nás příprava zahrady na zimu. A jak tedy zahradu zazimovat?
Začněte trávníkem
První věcí, na kterou bychom se při zimování zahrady měli zaměřit, je úprava trávníku. Pokud bychom ho nechali neposekaný a plný spadaného listí, zjara by nás mohla nemile překvapit plíseň. V prvé řadě je tedy nezbytné pohrabat spadané listí a větvičky. Ty pokud možno nepalte – využijete je například do kompostu či k zazimování květinových záhonů.
Jakmile je trávník čistý, můžeme se pustit do jeho zkrácení, případně také odstranění přerostlého plevelu, ať už ručně, či použitím herbicidu. Pokud chcete, aby trávník přežil zimu v té nejlepší formě, můžete také aplikovat speciální hnojivo určené k hnojení trávníku před zimou.
V případě, že máte na zahradě skalku, nezapomeňte odstranit spadané listí a větvičky i z ní. Aby všechny vaše skalničky přežily zimu, zakryjte je chvojím, které je dostatečně ochrání před zimními mrazy.
Nezapomeňte na dřeviny
Jakmile jsou trávník i skalka připravené na zimu, nastává čas věnovat pozornost i ozdobným dřevinám a stromům. Dřeviny před zimou nikdy neprořezáváme! Na zimu je připravíme především tak, že je zateplíme větvičkami jehličnanů, případně můžeme kmeny omotat jutovinou, rákosovými rohožemi nebo netkanou textilií. Pokud se na vaší zahradě nachází samostatně stojící stromy, podepřete větve, které by mohl polámat těžký sníh či silný vítr. To samé platí pro sloupovité jehličnany.
Na závěr zazimujte květiny
Zapomenout nesmíme také na správné zazimování květinových záhonů či například růží. Nejprve bychom měly zkrátit přerostlé a suché trvalky, vyplít plevel a nakypřit půdu. V tuto dobu je také vhodný čas na výsadbu trvalek a cibulek tulipánů. Na závěr bychom měli záhon přesazených či čerstvě zasazených květin zlehka zalít a zakrýt vrstvou listí, případně obnovit vrstvu mulče, který rovněž poslouží jako izolace při mrazech, čímž ochráníme kořeny před přemrznutím.
Co se týče růží, u nich je důležitá zejména kontrola škůdců a chorob. V případě, že nějaké objevíte, proveďte patřičný postřik. Růže na rozdíl od dřevin na podzim stříhat můžeme, nepouštějte se však do větších zásahů, které by rostlinám mohly uškodit. Kromě toho je důležité připravit na zimu i kořeny a stonky, které přihrneme vrstvou hlíny. Korunky stromečkových růží zazimujeme jutou a suchým listím. Co se týče popínavých růží, ty je vhodné zateplit chvojím či netkanou textilií.