gabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levněgabiony levně
gabionové ploty / opěrné zdi / zpevnění svahu / obklady

Gabion jako dekorace i ozdobná zídka bazénu

Přestože vám slovo gabion nemusí být nutně povědomé, zídku, která se tak nazývá, jste pravděpodobně již někdy viděli. V posledních letech totiž získává na popularitě nejen díky svému přírodnímu minimalistickému vzhledu, ale i nenáročně konstrukci a širokému použití.

Co to je gabion a k čemu slouží?

Na začátek si tento univerzální zahradní doplněk alespoň ve stručnosti představíme. Jedná se o drátěnou konstrukci naplněnou kamením, méně často také například kůrou, šiškami, hlínou či jinými přírodními materiály. Název pochází z italského slova gabbione, což v překladu znamená koš nebo klec.

Gabion jako univerzální prvek do každé zahrady

Hlavní důvod náhlého vzrůstu popularity gabionů spočívá především v jejich univerzálnosti. Dají se totiž použít nejen jako oplocení pozemku, ale také například ozdobný prvek zahrady či jako opěrná zeď, která dokáže přenášet zemní tlaky.

Řešením může být například v situaci, kdy máte pozemek ve svahu a právě řešíte, jak vybrat bazén. Gabiony v tomto případě mohou posloužit jako zpevnění půdy kolem bazénu namísto obvyklé suché zídky. Jsou nejen praktické svou snadnou instalací a pevností, ale také zajímavým vzhledem. Ten povýšíte na další úroveň tím, že gabion buď osázíte suchomilnými rostlinami, jako je třeba netřesk, nebo po něm necháte růst popínavé rostliny, například břečťan či hroznové víno.

Gabion vám poslouží i jako zahradní dekorace

Účel gabionu však nemusí být vždy nutně praktický. Může sloužit jako neobvyklý prvek či dekorace, která ozvláštní zahradu. Často je k vidění například ve formě květináče, zvýšeného záhonu či dokonce při stavbě pergol a altánů. Asi nejuniverzálnější užití však nalezne jako zahradní nábytek, kdy z gabionu můžeme vytvořit lavičku a stůl, které doplníme gabionovým grilem.

 

Jak gabion postavit – svépomocí nebo profesionály?

Ať už se rozhodnete pro výstavbu zídky k bazénu či gabionové zahradní dekorace, hlavní předností je především rychlá výstavba, a to zejména v případě, že se rozhodnete zakoupit gabiony již hotové. Přestože se řada lidí pouští do výroby gabionů svépomocí, podomácku vyrobené gabiony se hodí spíše na menší dekorace, jako jsou květináče. Pokud zvažujete výstavbu gabionové zídky k bazénu či gabionového plotu, obraťte se raději na profesionály. Docílíte tak opravdu krásného výsledku, který se stane ozdobou vaší zahrady.

Pokud se přeci jen rozhodnete postavit gabion svépomocí, dbejte především na nákup vhodného materiálu. Zatímco dovnitř můžeme nasypat téměř cokoliv, klec by měla být postavena z odolného a kvalitního materiálu. Místo improvizace tedy raději zvolte materiál, který je na stavbu gabionových klecí přímo určen.

 

Kontakt GABION-SÍTĚ

Gabion-sítě s.r.o.

+420 601 153 075
info@gabion-site.cz


Realizace provádíme po celé ČR.

FAKTURAČNÍ ÚDAJE a KANCELÁŘ:
Gabion-sítě s.r.o.
Kloboučnická 1735/26
140 00 Praha 4 Nusle
IČ: 03892450
DIČ: CZ03892450

Spisová značka: C267 469 vedená u Městského soudu v Praze.

Napište nám


Vyplňte, prosím, všechny kolonky.
© 2022 Gabion-sítě s.r.o. • článkyTvorba webových stránek - webSEO.cz